Warto wiedzieć!

Najczęściej występujące choroby truskawek:

Szara pleśń truskawki
Grzyb poraża przede wszystkim owoce i kwiaty. Porażone kwiaty brązowieją i zasychają, a na owocach pojawiają się gnilne plamy. W miejscu porażenia rozwija się szary, pylący nalot zarodników konidialnych. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i ciepła pogoda.

Biała plamistość liści truskawki
Objawy pojawiają się początkowo w postaci drobnych, brązowych plamek, które w miarę powiększania się stają się szarobiałe, otoczone czerwonobrunatną obwódką. Występują głównie na liściach i działkach kielicha, które przy silnym porażeniu zasychają. Niekiedy, szczególnie pod osłonami, objawy mogą wystąpić na owocach (suche, drobne plamy wokół porażonych nasion).

Czerwona plamistość liści truskawki
Objawy występują przede wszystkim na liściach i działkach kielicha w postaci licznych drobnych, brunatnobrązowych plam. Pierwsze objawy występują na starszych liściach. Porażane liście żółkną, czerwienieją i szybko zasychają.

Werticilioza truskawki
Objawy występują najczęściej na jednorocznych roślinach. Początkowo więdną i zamierają najstarsze, zewnętrzne liście, a następnie całe rośliny. Masowe zamieranie roślin obserwowane jest zwykle po posadzeniu podatnej odmiany truskawki na silnie skażonym polu (stanowiska po uprawach warzyw, ziemniakach, truskawkach). Grzyb poraża korzenie, z których przerasta do korony i ogonków liściowych powodując suchą, dobrze widoczną nekrozę ich podstawy.

Mączniak prawdziwy truskawki
Biały, mączysty nalot występuje najsilniej na dolnej stronie liści, które charakterystycznie zwijają się łódkowato do góry. Nalot grzybni i zarodników konidialnych może pokrywać także inne, naziemne organy rośliny. Na silnie porażonych liściach powstają rozległe nekrozy, niekiedy czerwonobrązowe plamy dobrze widoczne na górnej stronie liścia. W szczególnie dużym nasileniu mączniak występuje w uprawach pod osłonami oraz na sadzonkach na plantacjach matecznych.

Antraknoza truskawki
Grzyby porażają wszystkie naziemne organy truskawki. Duże nasilenie choroby obserwowane jest w upalnych i wilgotnych latach. W wyniku porażenia rozwijają się suche, ciemnobrązowe nekrozy, na których (w wilgotnych warunkach) widoczne są jasnoróżowe skupienia zarodników konidialnych. Porażenie korony truskawki, na której rozwija się sucha, jasnobrązowa zgnilizna, powoduje gwałtowne zamieranie roślin.

Odmiany późne


Fenella*

Została wyhodowana w East Malling badań z krzyżówki dwóch numerowanych sadzonek, EM931 x EM972

Pochodzenie: NIAB EMR, Wielka Brytania

Roślina: Roślina charakteryzuje się kompaktowym zwartym kształtem, z długimi kwiatostanami co ułatwia zbiór owoców.

Owoce:  Podobne do odmiany Florence jednakże jaśniejsze (mają jasno pomarańczowy/czerwony kolor skórki). Są trwałe w obrocie towarowym oraz zachowują dobrą jakość w czasie deszczu. Owoce mają tępo zakończony stożkowaty kształt, są słodkie i bardzo soczyste. Potencjał plonotwórczy jest podobny do odmiany ‘Florence’

Okres zbioru: Dojrzewa trochę później niż ‘Elegance’, a podobnie jak ‘Florence’.

Zastosowanie:  Owoce nadają się do większości rynków zbytu. Fenella cieszy się zainteresowaniem   supermarketów ze względu na atrakcyjny wygląd, kształt owoców, rozmiar i kolor.

Atuty: Fenella to doskonały wybór dla mniej intensywnych systemów uprawy. Tolerancja owoców na deszcz pozwala  na produkcję zewnętrzną.  Polecana jest do uprawy w glebie z uwagi na dobrą odporność na wertycyliozę truskawki i czerwoną zgniliznę korzeni truskawki, a także w workach z substratem gdzie już wcześniej uprawiano truskawki, oraz na stanowiskach bez odkażania gleby.

Słabe strony: Odmiana podatna na mączniaka.

Minimalne zamówienie:  10 000 sztuk

*Odmiany posiadające licencję, których nie można rozmnażać i sprzedawać, a także zgodnie z nowym ustawodawstwem powielać na własne potrzeby.« Powrót