Warto wiedzieć!

Najczęściej występujące choroby truskawek:

Szara pleśń truskawki
Grzyb poraża przede wszystkim owoce i kwiaty. Porażone kwiaty brązowieją i zasychają, a na owocach pojawiają się gnilne plamy. W miejscu porażenia rozwija się szary, pylący nalot zarodników konidialnych. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i ciepła pogoda.

Biała plamistość liści truskawki
Objawy pojawiają się początkowo w postaci drobnych, brązowych plamek, które w miarę powiększania się stają się szarobiałe, otoczone czerwonobrunatną obwódką. Występują głównie na liściach i działkach kielicha, które przy silnym porażeniu zasychają. Niekiedy, szczególnie pod osłonami, objawy mogą wystąpić na owocach (suche, drobne plamy wokół porażonych nasion).

Czerwona plamistość liści truskawki
Objawy występują przede wszystkim na liściach i działkach kielicha w postaci licznych drobnych, brunatnobrązowych plam. Pierwsze objawy występują na starszych liściach. Porażane liście żółkną, czerwienieją i szybko zasychają.

Werticilioza truskawki
Objawy występują najczęściej na jednorocznych roślinach. Początkowo więdną i zamierają najstarsze, zewnętrzne liście, a następnie całe rośliny. Masowe zamieranie roślin obserwowane jest zwykle po posadzeniu podatnej odmiany truskawki na silnie skażonym polu (stanowiska po uprawach warzyw, ziemniakach, truskawkach). Grzyb poraża korzenie, z których przerasta do korony i ogonków liściowych powodując suchą, dobrze widoczną nekrozę ich podstawy.

Mączniak prawdziwy truskawki
Biały, mączysty nalot występuje najsilniej na dolnej stronie liści, które charakterystycznie zwijają się łódkowato do góry. Nalot grzybni i zarodników konidialnych może pokrywać także inne, naziemne organy rośliny. Na silnie porażonych liściach powstają rozległe nekrozy, niekiedy czerwonobrązowe plamy dobrze widoczne na górnej stronie liścia. W szczególnie dużym nasileniu mączniak występuje w uprawach pod osłonami oraz na sadzonkach na plantacjach matecznych.

Antraknoza truskawki
Grzyby porażają wszystkie naziemne organy truskawki. Duże nasilenie choroby obserwowane jest w upalnych i wilgotnych latach. W wyniku porażenia rozwijają się suche, ciemnobrązowe nekrozy, na których (w wilgotnych warunkach) widoczne są jasnoróżowe skupienia zarodników konidialnych. Porażenie korony truskawki, na której rozwija się sucha, jasnobrązowa zgnilizna, powoduje gwałtowne zamieranie roślin.

Odmiany średnio - wczesne


Asia*

Pochodzenie: odmiana New Fruits wyselekcjonowana w Cesenie (Wlochy). Patent europejski nr 23759. Wprowadzona do handlu w okresie 2006-2007.

Roslina: zywotna, odporna na niskie, zimowe temperatury i grzyby systemu korzeniowego.

Owoc: bardzo duzy, o atrakcyjnym wygladzie, w ksztalcie stozkowo-podluznym, o srednio twardej konsystencji i czerwonym kolorze z polyskiem. Charakteryzuje sie doskonalym smakiem dzieki wysokiej zawartosci cukru oraz dobra trwaloscia. Dobrze znosi transport i przemieszczanie.

Okres zbioru: sredni (+5/6 dni w stosunku do odmiany Alba).

Zastosowanie: odmiana zalecana dla upraw wiosennych i jesiennych, nadaje sie zarówno do uprawy pod oslonami, jak i uprawy polowej. Doskonala takze do uprawy bezglebowej. Daje dobre rezultaty równiez w przypadku owocowania zaplanowanego na okres letni w strefach chlodnych przy zastosowaniu sadzonek doniczkowanych frigo.

Atuty: duze owoce, o bardzo atrakcyjnym wygladzie i doskonalym smaku. Odmiana charakteryzujaca sie dobra wydajnoscia. Slabe strony: odmiana podatna na antraknoze i maczniaka (wymaga dzialan prewencyjnych).

Obszar uprawny: odmiana przystosowana do klimatu kontynentalnego.

Rynek zbytu: rynki wymagajace dobrej jakosci owoców, sklepy wyspecjalizowane, sprzedaz bezposrednia.

Minimalne zamówienie:  10 000 sztuk

* odmiana posiadająca licencję, której nie można rozmnażać i sprzedawać, a także zgodnie z nowym ustawodawstwem powielać na własne potrzeby.« Powrót