Warto wiedzieć!

Najczęściej występujące choroby truskawek:

Szara pleśń truskawki
Grzyb poraża przede wszystkim owoce i kwiaty. Porażone kwiaty brązowieją i zasychają, a na owocach pojawiają się gnilne plamy. W miejscu porażenia rozwija się szary, pylący nalot zarodników konidialnych. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i ciepła pogoda.

Biała plamistość liści truskawki
Objawy pojawiają się początkowo w postaci drobnych, brązowych plamek, które w miarę powiększania się stają się szarobiałe, otoczone czerwonobrunatną obwódką. Występują głównie na liściach i działkach kielicha, które przy silnym porażeniu zasychają. Niekiedy, szczególnie pod osłonami, objawy mogą wystąpić na owocach (suche, drobne plamy wokół porażonych nasion).

Czerwona plamistość liści truskawki
Objawy występują przede wszystkim na liściach i działkach kielicha w postaci licznych drobnych, brunatnobrązowych plam. Pierwsze objawy występują na starszych liściach. Porażane liście żółkną, czerwienieją i szybko zasychają.

Werticilioza truskawki
Objawy występują najczęściej na jednorocznych roślinach. Początkowo więdną i zamierają najstarsze, zewnętrzne liście, a następnie całe rośliny. Masowe zamieranie roślin obserwowane jest zwykle po posadzeniu podatnej odmiany truskawki na silnie skażonym polu (stanowiska po uprawach warzyw, ziemniakach, truskawkach). Grzyb poraża korzenie, z których przerasta do korony i ogonków liściowych powodując suchą, dobrze widoczną nekrozę ich podstawy.

Mączniak prawdziwy truskawki
Biały, mączysty nalot występuje najsilniej na dolnej stronie liści, które charakterystycznie zwijają się łódkowato do góry. Nalot grzybni i zarodników konidialnych może pokrywać także inne, naziemne organy rośliny. Na silnie porażonych liściach powstają rozległe nekrozy, niekiedy czerwonobrązowe plamy dobrze widoczne na górnej stronie liścia. W szczególnie dużym nasileniu mączniak występuje w uprawach pod osłonami oraz na sadzonkach na plantacjach matecznych.

Antraknoza truskawki
Grzyby porażają wszystkie naziemne organy truskawki. Duże nasilenie choroby obserwowane jest w upalnych i wilgotnych latach. W wyniku porażenia rozwijają się suche, ciemnobrązowe nekrozy, na których (w wilgotnych warunkach) widoczne są jasnoróżowe skupienia zarodników konidialnych. Porażenie korony truskawki, na której rozwija się sucha, jasnobrązowa zgnilizna, powoduje gwałtowne zamieranie roślin.

Odmiany średnio - wczesne


Elsanta*

powstała ze skrzyżowania odmian: Gorella x Holiday

Pochodzenie: Odmiana holenderska, wyhodowana w 1981 roku ze skrzyżowania odmian ‘Gorella’ x ‘Holiday’.

Roślina: Jej wzrost jest średnio silny, a na glebach żyznych i wilgotnych – silny. Ma pokrój wzniesiony, dość luźny. Liście są średniej wielkości i duże, wydłużone, głęboko ząbkowane, jasnozielone, podwinięte ku górze wzdłuż nerwu środkowego, silnie karbowane, dość błyszczące. Kwiaty znajdują się na poziomie liści, są duże, obupłciowe.

Owoce:  Średniej wielkości i duże, szerokostożkowate do stożkowatych. Ich skórka jest jasnoczerwona  silnym połyskiem, na wierzchołku pierwszych owoców często jaśniejsza, a nawet zielona. Miąższ jest jasnoróżowy do jasnoczerwonego, dość jednolity na przekroju, soczysty, bardzo smaczny o poziomkowym aromacie.

Okres zbiorów: Odmiana o średniej porze dojrzewania owoców. Pierwsze truskawki zrywa się 3-5 dni przed Senga Senganą.

Zastosowanie: Elsanta jest najlepszą odmianą do uprawy sterowanej w gruncie oraz pod osłonami.

Atuty: Jest odmianą wybitnie deserową, jej owoce doskonale znoszą transport, niewiele tracą na atrakcyjności nawet po kilkudniowym przechowywaniu.

Słabe strony: Elsanta jest bardzo wrażliwa na mączniaka prawdziwego truskawki oraz podatna na choroby systemu korzeniowego.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk

*Odmiany posiadające licencję, których nie można rozmnażać i sprzedawać, a także zgodnie z nowym ustawodawstwem powielać na własne potrzeby.« Powrót